PROgramy na miłość i życie

o programach

"Na miłość i życie" to cykl 9 programów dla małżeństw oraz program dla narzeczonych "Radość i Nadzieja". Zostały one stworzone, aby wspomóc małżonków w budowaniu ich wzajemnej relacji i dać im narzędzia do zrozumienia siebie i żony/męża. Aby mogli zatroszczyć się o siebie całościowo, obojętnie jak długo są po ślubie i na jakim etapie jest ich małżeństwo. 


Autorami programów są:

  • Ks. Jarosław Szymczak – duszpasterz z wieloletnim stażem w pracy z małżeństwami i rodzinami, nazywany „Ratownikiem od Małżeństw”; doktor teologii małżeństwa i rodziny, od 30 lat pracujący na Wydziale Studiów nad Rodziną UKSW w Warszawie; 
  • Agnieszka Rogalska – żona i mama trójki dzieci; wykładowca na Wydziale Studiów o Rodzinie na UKSW w Warszawie; trenerka i współautorka wielu inicjatyw duszpasterskich, m.in. cyklu akademickiego „Personalistyczne podstawy miłości małżeńskiej”; od 2002 r. współpracuje z Fundacją Pomoc Rodzinie

dlaczego powstały programy?

"Żeby ułatwić sobie życie. (…) Miałem tak dużo próśb, małżeństw proszących o spotkanie, o konsultacje (…). Wtedy powstał pomysł, żeby zaprezentować to wszystkim, zrobić błyskawiczną diagnozę, a potem już tylko pracować z tym, co nam sam program pokaże. (…) Tak powstał program bazowy Ja+Ty=My."  - ks. Jarosław Szymczak w rozmowie wyemitowanej w Magazynie Katolickim Radia Koszalin (całość rozmowy do odsłuchania poniżej)

Główną inspiracją stały się doświadczenia par małżeńskich i ich problemów, skonfrontowane z „Miłość i odpowiedzialność” ks.bp. Karola Wojtyły (studium etyczne miłości i małżeństwa).

Łaska buduje na naturze

Albo inaczej: „Działanie wynika z tego, kim się jest”. Mamy różne charaktery, pochodzimy z różnych rodzin, inaczej byliśmy wychowywani. Ta różnorodność i odmienność, z którą wchodzimy w małżeństwo, nie zawsze pozwala nam zbudować dobry DOM.

„Jeśli mamy kiepskie fundamenty, to zbudujemy kiepski DOM. Jeśli mamy dobre fundamenty, to możemy na tym zbudować coś wspaniałego. Jeśli znamy fundamenty i wiemy, co na tym możemy zbudować, to wtedy mamy projekt” – ks. Jarosław Szymczak w rozmowie wyemitowanej w Magazynie Katolickim Radia Koszalin

Programy to właśnie PROJEKT - pokazują, jak dobrze zbudować DOM / małżeństwo. Dają też narzędzia do poprawienia już istniejących fundamentów, żeby naprawić te, które są popękane i żeby DOM nie zawalił się w przyszłości.

iconiconicon


Jaki więc ma być Wasz DOM i małżeństwo? Z czego zbudowany i według jakiego projektu?


PROJEKT - OD CZEGO ZACZĄĆ?

 Zapraszamy Was w podróż, podczas której popracujecie najpierw nad sobą i Waszą relacją. O tym jest Program 1: JA+TY=MY (tworzenie wspólnoty osób) - więcej o nim przeczytacie tutaj

Jak już fundament będzie uporządkowany, to zapraszamy Was na Program 2: MY+Rodzina (służba życiu) - szczegóły znajdziecie tutaj.


Rozmowa z ks. Jarosławem Szymczakiem

Rozmowa o programach "Na Miłość i Życie" oraz "Radość i Nadzieja" wyemitowana w Magazynie Katolickim Radia Koszalin.

Gotowi na Miłość i Życie?

Czekamy na Was. Odwagi!